List otwarty Zarządu Stowarzyszenia „Cracovia to My” w sprawie zmiany nazwy przystanku:

Szanowny Panie,

W imieniu wszystkich kibiców Cracovii wyrażamy stanowczy sprzeciw w sprawie działań Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie dotyczących chęci zmiany nazwy przystanku „Cracovia”. Postanowiliśmy napisać do Pana [Marcina Korusiewicza, Dyrektora Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie – przyp. red.] list otwarty, w którym wyjaśniamy dlaczego zmiana nazwy przystanku jest decyzją błędną oraz szkodliwą dla mieszkańców i gości odwiedzających Kraków. Swoje zdanie argumentujemy następująco:

1. „Cracovia” to już historyczny przystanek na mapie komunikacyjnej Krakowa. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie chęć zmiany nazwy przystanku argumentuje zakończeniem działalności przez Hotel Cracovia. My, kibice Klubu Sportowego Cracovia, przypominamy, iż hotel otrzymał swoją nazwę właśnie od bliskości stadionu naszego klubu. Stadion istnieje od 1912 roku, a hotel od 1965 roku. Ponadto nowy obiekt w miejscu hotelu ma nazywać się „Nowa Cracovia”, a miasto i konserwator zabytków chcą w nim zachować jak najwięcej elementów z poprzednika. To chyba jasno określa to miejsce jako kultowe i godne zachowania nawet takiego ważnego szczegółu jakim jest nazwa przystanku?

2. Zmiana nazwy przystanku może tylko utrudnić poruszanie po mieście zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Cracovia to nazwa na wskroś krakowska. Nazwa, z którą nie można pomylić niczego innego. Każdy wie gdzie się znajdzie, jeśli wysiądzie na przystanku „Cracovia”. Natomiast „Muzeum Narodowe” to nazwa dezorientująca. Muzeum Narodowe w Krakowie ma 12 (dwanaście!) oddziałów, w dwunastu różnych lokalizacjach. Muszą więc Państwo przyznać nam rację, że nazwa „Muzeum Narodowe” nie kojarzyłaby się pasażerom jednoznacznie.

3. „Cracovia Stadion” i „Cracovia Błonia” to przystanki obsługiwane przez zaledwie kilka linii autobusowych, natomiast „Cracovia” to duży hub przesiadkowy, na którym zatrzymuje się znacząca ilość autobusów oraz tramwajów. Zarówno kibice, jak i turyści przyjeżdżający na stadion, by podziwiać wizytówkę miasta – perłę architektury kilkukrotnie nagradzaną w prestiżowych konkursach, powinni mieć jasny sygnał – na którym przystanku wysiąść żeby dostać się w okolice stadionu. Przypominamy, że na naszym stadionie regularnie odbywają się mecze międzynarodowe. To tutaj swoje mecze rozgrywa Reprezentacja Polski U-21, a w 2017 roku odbywać się będą mecze Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21. Utrudnianie kibicom z Europy dojazdu na stadion jest bardzo złym pomysłem.

4. Sposób głosowania w internetowej sondzie pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze, ankietę dotyczącej życia mieszkańców powinny wypełniać przede wszystkim osoby żyjące w Krakowie. Powinno być to odpowiednio weryfikowane. Po drugie, dochodzą do nas głosy, iż w sondzie można było głosować więcej niż raz. Nie musimy mówić, że w dzisiejszych czasach technologia umożliwia w takich wypadkach manipulowanie głosowaniem. Nie po raz pierwszy zdarza się już, że internetowe głosowanie nie zdaje egzaminu. Wystarczy przypomnieć ostatnią edycję Budżetu Obywatelskiego lub głosowanie w konkursie na Zagospodarowanie Zakrzówka.

Uważamy, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie powinien być instytucją transparentną i nie podejmować kontrowersyjnych decyzji, a sposób tego głosowania wyglądał niepoważnie i nie przystoi instytucji miejskiej. Wyrażamy głębokie przekonanie, iż Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie nie ulegnie lobby chcącemu z niewiadomych powodów zmienić nazwę, którą kojarzy każdy Krakus. Wierzymy, że ankieta zostanie unieważniona, a nazwa niezmieniona.”

Źródło: cracovia.krakow.pl
Foto: wikipedia.pl

Share This