17 października 1943 na stadionie Garbarni rozgrywane były Derby Krakowa pomiędzy Wisłą, a Cracovią. Ten mecz miał wyłonić mistrza miasta, a jego arbitrem był były zawodnik pasów, Mitusiński. To finałowe spotkanie wzbudziło bardzo dużo emocji u kibiców obydwu drużyn i narastało z każdą kolejną minutą meczu. Zapraszamy na relację + zdjęcia !

Relacja jednego z kibiców:

Kilka minut przed końcem meczu obrońca Wisły Tadeusz Waśka wybił ręką piłkę sprzed pustej bramki. Sędzia podyktował rzut karny dla Cracovii. Zawodnicy Wisły rzucili się na sędziego szarpiąc go. W obronie sędziego stanęli piłkarze Cracovii. Wówczas na boisko wtargnęli kibice Wisły bijąc sędziego i zawodników Pasów. Kibice Cracovii nie pozostali bierni. Na płycie boiska wywiązała się jedna wielka bitwa pomiędzy sympatykami obydwu drużyn. Następnie bójki przeniosły się aż na Rynek Podgórski. Bito się nawet pod siedzibą dowództwa SS i policji. W czasach okupacji rozgrywanie zawodów sportowych było zabronione, więc ten wybryk dla walczącego tłumu mógł się skończyć wywózką do obozu w Oświęcimiu. Ówczesnym szefem SS był jednak Austriak, który miał za sobą przeszłość piłkarską. Kiedy dowiedział się, że w awanturze biorą udział kibice, skwitował to tylko słowami: „Kibice? A to niech się biją!”.

Sędzia o meczu:

„Sędzia został narażony na kalectwo, a nawet śmierć, z rąk szowinistycznego, pijackiego motłochu, gdyż kierownictwo drużyny TS „Wisła” nie zapewniło mu odpowiedniej ochrony.”

Decyzja kolegium sędziów :

„W związku z ekscesami na zawodach KS „Cracovia” – TS „Wisła” w dniu 17 października 1943 r. gdzie zostali czynni obrażeni względnie słownie znieważeni członkowie kolegium sędziów, a to ob. Tedeusz Mitusiński, Władysław Michalik i Aleksander Zdybalski, na posiedzeniu wydziału spraw sędziowskich w dniu 20 października 1943 r. postanowiono aż do odwołania nie obsadzać żadnych zawodów piłkarskich, w których bierze udział TS „Wisła”, przez członków tutejszego wydziału”

Konsekwencje meczu

  • walkower 3:0 na korzyść Cracovii;
  • ukaranie TS „Wisła” grzywną pieniężną 500 zł;
  • dla Władysława Żaka, kierownika drużyny Wisły – całkowite pozbawienie uprawnień dopełnienia tej funkcji – za spowodowanie opuszczenia przez drużynę boiska przed zakończe
  • niem meczu;
  • dla zawodnika Wisły Mieczysława Gracza – całkowita dyskwalifikacja za kopnięcie sędziego i prowokacyjne zachowanie przez cały czas spotkania.

garbarnia
  • NaStadionie

Legendarna awantura podczas meczu Polska – Anglia ! Zobacz relację TUTAJ

Wojna Kibiców z Policją ! Zamieszki w słupsku, zobacz relację TUTAJ

Źródło: pismo Stanisława Jesionki, przewodniczącego i Aleksanda Wodki, sekretarza kolegium sędziów piłkarskich, do władz TS „Wisła” sprawozdanie Tadeusza Mitusińskiego Marek Pampuch, Pany 1906-2006. Jubileusz 100-lecia KS Cracovia

Foto: historiawisly.pl

 

Share This